Skialpové lyže

Skialpinismus není jen lyžování, je to naprostá svoboda pohybu a jiný rozměr trávení času na horách.

Pokud se skialpem chceš začít, je třeba si uvědomit hlavně to, který ze stylů ti bude nejvíce vyhovovat a podle toho vybrat správné skialpové lyže právě pro tebe. V tomto případě nehraje roli jen délka skialpových lyží vzhledem k postavě, ale i šířka, nebo typ lyží.

Jestli jsi zapálený sportovec a rád, dobře a rychle zdoláváš kopce, zaměřuješ se spíš na výkonnostní trénink a jde ti o to dostat se rychle nahoru, budeš nejspíš patřit do kategorie speedtouring, kde se používají ty nejlehčí skialpinistické lyže, nejužší a nejkratší vzhledem k postavě. Sjezdy si na nich užiješ taky, ale spíše na sjezdovce. V prašanu to se do nich budeš muset trošku víc opřít. Šířka lyží je zde obvykle do 85 mm a délka bude kratší, než výška postavy.

Pokud si chceš užít výstup i sjezd, budeš se řadit do kategorie skitouring. V tomto případě to chce to zvolit všestrannější skialp lyže s šířkou pod vázáním 85-95 mm, které budou pořád lehké při šlapání nahoru, ale zároveň budou super ve sjezdu a poradí si i s prašanem. Co se týká délky lyží, tady doporučujeme opět kratší oproti postavě, a to o cca 5-10 cm.

Pro zapálené lyžaře a blázny do sjíždění kopců, hlavně ve volném terénu je tady poslední kategorie - freetouring. Zde se volí lyže široké, často i přes 100 mm a délka shodná, nebo delší, než výška postavy, a to klidně i o 10 cm. Freerider tedy nesmí řešit větší váhu lyže. Větší dřinu při cestě nahoru mu ale ve výsledku naplno vynahradí zážitek ze sjezdu. Široké lyže si hravě poradí s terénem, krásně plavou v prašanu a celkově se jejich jízdní vlastnosti blíží all-mountain lyžím.

Pokud ses našel v některé z výše uvedených kategorií a víš, jaké potřebuješ lyže, máš za sebou první úspěšný krok na cestě ke skialpu. Pak už ti chybí jen vybrat skialpové vázání ,  skialpové lyžáky a pásy na skialpy

Protože sami skialpy milujeme, je prodej skialpových lyží, stejně jako veškerého sortimentu z naší nabídky je nejen naší prací, ale i zálibou a proto Ti s výběrem nejen poradíme, ale rádi předáme i vlastní osobní zkušenosti a rady do začátku. Pokud si s výběrem vybavení nevíš rady, neváhej nás kontaktovat telefonicky, nebo se zastav na prodejně a společně vybereme vhodné vybavení přesně pro Tebe, aby sis mohl zimu na horách užívat a milovat ji stejně jako my.

 

 

3 položek celkem
Völkl Rise 80 black/white/red flat
5 363,64 Kč bez DPH
6 490 Kč
1003107/156
Lusti Tour 94
9 790 Kč –3 %
7 842,98 Kč bez DPH
9 490 Kč
1003102/173
Lusti Tour 82
5 702,48 Kč bez DPH
6 900 Kč
1001955/150
×

Splátková kalkulačka ESSOX