Jak vybrat lyžařské boty

Správný výběr lyžařské obuvi je mnohdy důležitější, než správný výběr lyží. Právě v lyžácích trávíte celý den. Proto musí být příjemné!

Při výběru lyžáků je třeba si uvědomit vaše lyžařské dovednosti a fyziologické potřeby.

Lyžáky můžeme dělit dle několika hledisek: podle pohlaví na dámské, pánské a dětské; podle lyžařské úrovně na rekreační, sportovní, závodní a freeride/freestyle; a také podle šířky vnitřní botičky přibližně od 93 do 105mm.

Zkoušení lyžáků je potřeba věnovat delší čas, ideálně až 30 minut na jeden pár. Až poté poznáte, jestli vás opravdu někde netlačí! Lyžáky vždy zkoušejte v lyžařských ponožkách. Je potřeba zapnout všechny přezky včetně horního strapu a postavit se do sjezdového postoje. Až nyní se vaše noha uvnitř lyžáku správně usadí a poznáte, jestli vám sedí velikost. Ve vzpřímeném postoji byste u nových lyžáků měli mírně cítit konec botičky. Ve sjezdovém postoji se vaše chodidlo posune mírně dozadu a nyní cítíte v přední části místo. Musíte počítat s tím, že po prvních dnech lyžování se vám botička „vyšlápne“ a bude tím pádem o trochu větší (přibližně o půl čísla). Kromě samotné délky je potřeba hlídat správnou šířku lyžařské obuvi. Příliš úzká bota způsobí nepříjemné bolesti a křeče, naopak v široké botě může vaše chodidlo plavat a nebudou vás poslouchat lyže.

Nejčastějším typem číslování je MondoPoint (MP). MP udává velikost vnitřní botičky v milimetrech (např. velikost MP 28,5 je 285mm). Pokud máte z jakýchkoliv důvodů jedno chodidlo delší, je důležité se řídit tím větším.

Samozřejmě i zde platí pravidlo, pokud se Vám lyžáky nezdají na první pocit, vyzkoušejte jiné.

×

Splátková kalkulačka ESSOX